Ce nu pot face banii
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjyqjAyCcfjNPGcmiZ4hyphenhyphenubvZuDMkPk6AAU4i3w4-_exDPbnfkUMr0nb9i3PQFOtrZd-N0CI48Sc21Z8NrjmibOWxkmxQpYEY95akmV8g-_UaB7BrsItD_oPYA0ZTbd__wwuFn4RNhguGqU/s400/falling-money.jpg)
Fără îndoială că banii sunt o putere, însă o putere cu limite bine definite şi destul de restrânse. Cu ei poţi cumpăra multe, nu însă şi pace; ei îţi vor umple masa cu bunătăţi, nu însă şi pe tine cu apetitul de a te bucura de ele. Îţi vor înconjura patul de boală cu doctori, dar nu-ți vor reface sănătatea la aceeaşi parametri; te vor pricopsi cu mulţi linguşitori, însă niciodată nu-ți vor aduce un prieten adevărat; vor reduce la tăcere limbile celor ce te acuză, nu însă şi conştiinţa apăsătoare; îţi vor plăti datoriile, nu însă şi pe cea mai mare dintre toate, datoria faţă de legea lui Dumnezeu; îţi vor alunga multe temeri, nu însă şi cea a vinovăţiei - spaima şi groaza ce încununează prăpastia morţii. Moartea e aceea ce stă necruţătoare şi înspăimântătoare atât la capul patului bogatului, cât şi lângă salteaua de paie a celui mai sărac cerşetor, pe care bogaţii nemiloşi îl alungau de la uşă.
~ Guthrie
0 Comentarii:
Trimiteți un comentariu