Dragostea lui Dumnezeu -2-
1 Ioan 4;10 Şi dragostea stă nu în faptul că noi am iubit pe Dumnezeu, ci în faptul că El ne-a iubit pe noi, şi a trimis pe Fiul Său ca jertfă de ispăşire pentru păcatele noastre.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjTeP2A5DDB4zDfXDa4HAn-0ovDwfDS4LG7d-087VKJzK2lmgO9gowG2DaEE82pUk-JUaZEEVmaEa-NDTVmYkcKijzkxMIjP8krJ952ZiIFNd1fj9dgiLnecWu2M0198Z6VBmnyT8klwyg/s200/Tropical_Flower_by_Sminn.jpg)
Un verset cu totul deosebit!
O inimă egoistă ca a noastră nu ar putea să-L iubească pe Dumnezeu, nimic din ce am face noi nu ne-ar califica pentru a câştiga dragostea lui Dumnezeu.
O astfel de dragoste nu se câştigă, este dăruită.
Dumnezeu ne-a iubit şi ne iubeşte necondiţionat. Când ajungem să înţelegem dragostea necondiţionată, dragostea care se sacrifică, ajungem să-L iubim pe Dumnezeu.
Aceata este dragostea lui Dumnezeu, la care trebuie să ajungem şi noi.
Fără condiţionări, fără "dacă mă iubeşţi, te iubesc şi eu", fără "te iubesc, pentru că...", o dragoste curată care se dăruieşte pentru binele şi fericirea celorlalţi.
0 Comentarii:
Trimiteți un comentariu